Trebinjski inžinjeri imaju ideju za kreiranje najljepšeg šetališta grada
Grupa mladih inženjera iz Trebinja predstavila je rješnje kako da Malu i Veliku potočinu (Ćatovića krak) spoji sa Starim gradom, čime bi se kreiralo jedinstveno šetalište u Trebinju, piše portal Trebinjelive.
Inženjeri kažu da je njihova ideja da se uz izgradnju šetališta uz Malu i Veliku potočinu, od Rastoka do Otoka, izgradi i pasarela preko stubića na Trebišnjici, što bi omogućilo da Trebinjci, ali i brojni turisti imaju jedinstvenu rutu da obiđu jedan pod naljepših dijelova grada.
Arhitekta Jovan Kovačina kaže da je odlučio da sa svojim kolegama inženjerima sagleda mogućnost da se postojeći stubići na Trebišnjici, koji spajaju Rastoke i Bregove, dograde za oko pola metra, a da se zatim na njima izgradi natkriveni prelaz.
"Odlučio sam da sa svojim kolegama ponudim ovo rješenje koje bi bilo dio projekta uređenja Male i Velike potočine. Investicija je vrijedna oko 30.000 KM, a sa njom bismo napravili jedinstveno šetalište od oko dva kilometra, gdje pješak nigdje ne bi trebao da pređe preko ulice" - kaže Kovačina.
On je pojasnio da je na rješenju, koje ne znači i da je konačno, radio tim inženjera-članova Političko-građanskog fronta Poligraf koji će u narednom periodu ponuditi još nekoliko ideja kako bi Trebinje dobilo značajne objekte.
A svi ti objekti, koje stručni tim Poligrafa bude predstavio u narednom periodu, doprinijeće i boljoj turističkoj promociji grada.
Građevinski inženjer Gojko Salata navodi da bi, osim funkcionalnog dijela, nova pasarela imala i turistički značaj.
"Ovaj dio je najljepši dio Trebinja, jer ga čini šetanje uz rijeku, a zatim i preko rijeke do Starog grada i centra grada. Ovo bi, ako bi se izgradilo, moglo da bude i svojevrsna ruta nove turističke ture" - naveo je Salata.
Iz turističkog razloga, ali prirode samog lokaliteta, vodilo se računa da pasarela bude izgrađena od prirodnih materijala - drveta i kamena.
U izgradi projekta učestvovalo je pet inženjera Poligrafa, koji najavljuju da će u narednom periodu ponuditi i novo rješenje za jedan kulturno-istorijski spomenik u Trebinju koji je u potpunosti zaboravljen.