Na prvi tender nije stigla nijedna ponuda za zatvoreni bazen u Bihaću, raspisan novi
Javna ustanova za sport, odmor i rekreaciju Bihać u avgustu je raspisala pa kasnije poništila javni poziv za prvu fazu izgradnje sportsko-rekreativnog bazena u sklopu školskog kompleksa Prekounje.
Kako je navedeno u obavještenju o poništaju, na prvi raspisani tender nije pristigla niti jedna ponuda u dostavljenom roku.
Sada je raspisan novi tender za istu nabavku, i po istoj cijeni od 4.091.000 KM bez PDV-a, odnosno 4.786.470 KM sa PDV-om. Novi rok za prijem ponuda je 14. novembar.
Podsjećamo, u 2022. je putem konkursa izabrano pobjedničko idejno rješenje budućeg sportsko-rekreativnog centra u Bihaću, a u prošloj godini su nastavljeni aktivnosti na izradi projektne dokumentacije.
Više puta se licitiralo kada bi mogla konačno da krene gradnja bihaćkog bazena, a ako je suditi prema objavljenom tenderu do kraja ove godine mogli bi imati izvođača radova, te očekivano bi naredna godina bila u znaku izvođenja radova.
Takođe, jasno je i da svakim novim danom vrijednost investicije raste, tako je u martu 2023. eKapiji rečeno da je procjena projekta od oko 3,5 mil KM, a danas tender za prvu fazu je skoro 5 mil KM.
Arhitektonski biro Sinteza iz Sarajeva na čelu sa Jasminom Sirčom je ponudila pobjedničko idejno rješenje u kojem se ističe da Bihać obiluje velikim brojem sportskih događaja i udruženja, a izgradnja Sportsko-rekreativnog bazena dodatno bi omogućila razvoj sportova na vodi. Izgradnjom prostora tribina pored bazena doprinijelo bi mogućnostima za adekvatniju organizaciju sportskih takmičenja i popularnosti sportova.
Koncept proizilazi iz oblika parcele i formiranja volumena prilagođenom ulaznoj sekvenci sa trgom ispred objekta. Objekat sportsko-rekreativnog bazena sa tri strane je okružen susjednim objektima i saobraćajnicama, rješenjem se objekat zatvara prema njima a otvara prema prostoru trga.
Osnovna odrednica volumena objekta je karakteristična linijska rešetka, prilagođena funkcionalnim zahtjevima prostora i okolnim visinama objekata. U središnjem prostoru objekta smješteni su bazeni, na koji se nastavlja prostor tribina, dalje povezan sa centralnim holom i vanjskim dvorištem-trgom. Projektom se nastoji ostvariti kontinuiranost i fluidnost prostora, čime se vizuelno gube granice između otvorenog i zatvorenog-unutrašnjeg prostora.
U odnosu na zatečeni ambijent i okruženje, projekat se orjentiše prema trgu ispred objekta i južnoj strani, ostvarujući povezanost unutrašnjeg i vanjskog prostora. Trg je produžetak prostora bazena i otvoreni foaje.
Objekat ima podrum i prizemlje i prostire se na 2.373 m².