Predstavljeno idejno rješenje mosta na VII transverzali

U Zavodu za izgradnju Kantona Sarajevo održan je sastanak ministra saobraćaja Kantona Sarajevo Adnana Štete sa direktoricom Zavoda Belmom Barlov i direktorom Direkcije za puteve Kantona Sarajevo Selmirom Kovačem, na kojem je predstavljeno idejno rješenje mosta preko rijeke Miljacke u okviru buduće VII transverzale.
Predstavljeno rješenje, prema riječima struke, podrazumijeva izgradnju modernog kablovski ovješenog mosta bez stubova u koritu rijeke Miljacke, dužine od oko 34 metra, dok je njegov izgled moderan i vizuelno prepoznatljiv most. Pored saobraćajnica za vozila, na mostu će biti izgrađene i staze za pješake i bicikliste.
Izgradnjom VII transverzale i novog mosta bit će povezana jedna velika saobraćajna cjelina, od Južne longitudinale na Aneksu, saobraćajnicom kod Istiklal džamije, preko kružnog toka i saobraćajnice u ulici Džemala Bijedića kod GRAS-a, te dalje preko IX transverzale sa autoputem. Na taj način značajno će biti unaprijeđena povezanost ključnih saobraćajnica i poboljšan protok vozila u ovom dijelu grada.
Tokom sastanka razgovarano je o narednim koracima neophodnim za realizaciju projekta.
Izgradnja mosta preko Miljacke predstavlja važan dio buduće VII transverzale i važan korak ka realizaciji projekta koji građani Sarajeva očekuju godinama, a koja će doprinijeti smanjenju saobraćajnih gužvi, bržem protoku saobraćaja, te kvalitetnijoj povezanosti različitih dijelova grada.
(sa-c.net)
